تفاوت UI و UX چیست ؟

بدون نظر

تفاوت UI و UX چیست ؟

تفاوت UI و UX چیست آیا در این باره چیزی میدانید ؟ با سلام به همه کاربران لیزارد وب امروز قصد داریم که دوتا از رایجترین کلمات مورد استفاده در زبان طراحی UI و UX (رابط کاربری و تجربه کاربری ) اند رو برای شما توضیح دهیم . شاید شما این واژه ها رو زیاد شنیده باشید که امزوه بعضی از افراد رو به عنوان UX Designer و برخی دیگر UI Designer میشناسیم در واقع معنی این اصطلاحات چیه و چه کار بردی در طراحی وب سایت داره  پس باما در لیزارد وب تا پایان این مقاله همراه باشید.

تفاوت UI و UX چیست ؟

Ul چیست ؟

کلمه اختصاری UI خلاصه شده‌ی User Interface است خوب همونطور که میدونید UI یا رابط کاربری سمت بصری طراحی وب به حساب میاد یعنی اون چیزی که کاربر میبینه . این کاریه که شما در Photoshop یا Illustrator انجام میدید. . به طور خلاصه رابط کاربری یا همون Ul شامل همه‌ی المان‌های دیداری می‌شود که موقع کار با یک وبسایت یا نرم‌افزار با آن روبرو می‌شوید. یک رابط کاربری با جلوه‌های تصویری و شیوه‌های مختلف تلاش می‌کند محتوا و ابزار را به کاربر ارائه کند و اون درگیر خودش کنه.

UX چیست؟

UX یا تجربه کاری ، در طرف دیگه ماجرا قرار داره و اون چیزیه که از بیرون باید روش فکر  انجام بشه . طراحان تجربه کاربر یا در واقع همان UX designerها تمام تلاش خودشون رو میکنند تا بهترین صورت آشنایی برای یک کاربر با محصول و خدمتی را فراهم کنن. این موضوع فرمول یا قاعده خاصی نداره و متناسب با هر مورد خاص راهکار و روش های متعدد و گوناگون و زمانبری موجود است. درواقع یک ( طراح کاربر )تمام مشکلات و نیاز های کاربر از لحاظ کلامی و لغتی و همچنین از لحاظ کاربر پسندی و ظاهر گرافیکی بودن اوت رو بررسی می کنند و سعی میکنن این مشکلات رو رفع کنن تا در نهایت به بهترین تجربه کاربری یا همان best user experience دست پیدا کنن.

اما در واقع تفاوت UI و UX چیست در چیه؟

درواقع تفاوت خاصی ندارند و اینها تنها چند اصطلاح است که در بین وب مستر ها رایج شده. به زبان ساده UX مشخص میکنه که چی بگیم و UX مشخض میکنه که چطور بگیم. شما وقتی یک صفحه اینترنتی یا برنامه تحت سیستم ایجاد می کنید باید به دو نکته توجه کنید.
راحت و آسان بودن کار با برنامه یا وبسایتی که UX design است.
زیبایی و کاربر پسند بودن برنامه ای که UI design است.
مثلا اگر شما وارد فیسبوک شوید اگر تنظیمات شما روی فیسبوک فارسی باشد نمایه شما سمت راست است و اگر روی فیسبوک انگلیسی باشد نمایه شما سمت چپ است..این جزو UX design هست که درواقع برای کابرپسند بودن و توجه به نیازها و علاقه مندی های کاربران است.

در اینجا سعی می‌کنیم که شما را بیشتر با این دو مفهوم آشنا کنیم ، تجربه کاربری به کلیه عواطف و احساساتی گفته می‌شود که هنگام کار کردن با یک سیستم در کاربر ایجاد می‌شود. بی شک طراحی نمای یک سایت در احساس رضایت یا گیج شدن کاربر تأثیر داره؛ اما تجربه‌ی کاربری در آثار نمای کاربری خلاصه نمی‌شه و بسیار وسیع‌تره . در واقع UX شامل همه‌ی بازخورد‌ها و فعل و انفعالات کاربر با یک سرویس می‌شن .
رابط کاربری (user interface) و تجربه کاربری (user experience) دو مقوله اصلی مهم در یک پروژه هستند.
UI: به تعریف ساده یعنی محیطی که کاربر با آن سر و کار دارد مثلا دکمه ها، منو ها، کشوها، فضاها و…
UX: درواقع تجربه کاربر از کار کردن با یک برنامه یا سایت و … است که می تواند خوب یا بد باشد که درصد بالای آن به همان UI بر می گردد و درصد دیگر به وابسته و پیوسته بودن.

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts